Mikołajkowe SOS

Mikołajki zbliżają się wielkimi, nieubłaganymi krokami, a u mnie pustka. Co roku szukam prędzej pomysłów na prezent, żeby wyhaczyć coś fajnego, praktycznego i to za nie duże pieniądze. No i jeszcze żeby dzieci się cieszyły, a nie tylko matka.

Nie lubię opcji słodyczowych Mikołajek. Pewnie ze względu na to, że Julian z natury je niewiele słodyczy, a Mikołaja większa ilość uczula. Zaś czuje się jak jakiś żandarm na straży („Co z tego, że Mikołaj ci przyniósł i tak możesz zjeść tylko jeden kawałek” – rozumiecie o co chodzi). Poza tym na taki zestaw słodyczy z reguły przeznaczamy 15-20 zł, a za taką kwotę, jak się odpowiednio poszuka to można znaleźć naprawdę fajne i przydatne gadżety. Co prawda trzeba uważać. Rzeczy za taką kwotę, zwłaszcza zabawki lubią rozlecieć się jeszcze zanim skończy się dzień, a w przypadku mojego kochanego młodszego synka – potrafią nie przetrwać godziny (niestety nie wszystko jest „Mikołajo – odporne”). No więc idzie coś znaleźć… idzie… tylko w tym roku jakoś nie szło. Rozmawiałam nawet z dziewczynami z Uczelni (buziaki dla was dziewczyny), które mają dzieci w różnym wieku i okazało się, że nie tylko ja cierpię na totalny brak inwencji twórczej.

No więc nie byłabym sobą gdybym nie zaczęła analizować. Wyszedł mi taki mały raport, albo raczej tok myślowy:
– dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym czyli tak 3 do 9 lat (ha moi chłopcy mieszczą się w tym przedziale) interesują się światem – żadne odkrycie z mojej strony.
– ich naturalną ciekawość świata warto połączyć z nauką,
– nauka poprzez zabawę i nietypową formę przynosi najlepsze efekty w tym wieku.

Wychodzi na to, że nawet w stosunku do małych Polaków jakimi są dzieci już bezwiednie stosujemy zasadę: „jak zrobić, żeby zarobić, ale się zbytnio nie narobić” tylko tak bardziej w formie: „jak się uczyć, żeby się nauczyć, ale nie wiedzieć, że się uczy”.

Chłopaki bardzo lubią zagadki, jak chyba większość dzieci w tym wieku. W sumie już dawno nie dostali nowych zestawów, ale to nie ze względu na moje oszczędności czy niedostępność takich produktów, tylko po prostu te, które mieliśmy do tej pory nie odpowiadały mi jakościowo. Albo były wykonywane z cieniutkiej tekturki, albo miały formę wielu kartek i mimo zabawnej formy jakiegoś długopisu itp. nie były poręczne, ani trwałe. Poszperałam trochę w Google, w końcu przez ostatni czas coś się w ofertach mogło zmienić i trafiłam na propozycję Wydawnictwa AKSJOMAT.

Magiczny QUIZ przyciągnął moją uwagę, bo cóż takiego magicznego może być w zwykłym quizie dla dzieci. Otóż twórcy użyli farby termicznej dzięki czemu dzieciaki w ciekawej formie same mogą sprawdzać poprawność swoich odpowiedzi. Zagadki można rozwiązywać wielokrotnie, ponieważ po chwili od potarcia farba termiczna znów zakrywa wynik. Dodatkowo są one poręczne i mogą być używane wszędzie (świetlica, autobus itd.)

Mój Julek (Mikołaj z resztą też) jest gadżeciarzem, jak na faceta przystało, sądzę więc, że odkrywanie prawidłowych odpowiedzi pod warstwą farby termicznej będzie dla niego fajnym uatrakcyjnieniem nauki przez zabawę.

Fajnie, fajnie, ale ciężko było mi przez Internet ocenić zawartość merytoryczną tych quizów, dlatego prześledziłam jakie publikacje w swoim asortymencie ma Wydawnictwo AKSJOMAT (swoją drogą znalazłam tam kilka perełek, o których pewnie jeszcze wam opowiem). Okazało się, że AKSJOMAT dba, aby wydawane przez nich pozycje były zgodne z aktualną podstawą programową dla przedszkoli i szkół. Odszukałam po znajomych (ma się tych mamusiek w najbliższym gronie nie mało, to korzystam z konsultacji) Magiczny Quiz 3 – 4 lata oraz Magiczny QUIZ 4 – 5 lat również wydane przez AKSJOMAT. W środku znalazłam zadania, które doskonale odzwierciedlały te z ćwiczeń przedszkolnych chłopców z poprzednich lat, więc sprawa zaufania do treści merytorycznej została rozwiązana.

Pozostał jeszcze jeden dylemat – ocena jakości na odległość. Miałam, co prawda pożyczony Magiczny QUIZ i jego jakość jest naprawdę bardzo dobra pod względem grubości tektury, wytrzymałości sprężyny, jednak quizy dla starszych dzieci spięte są klipsem zamiast sprężyną. Tak jak pisałam na początku – z takim nie mam najlepszego doświadczenia, ale i na sprawdzenie tego znalazłam rozwiązanie.

Na stronie Wydawnictwa przy serii Magiczny QUIZ 7+ widnieje znaczek, który rozwiewa wszelkie wątpliwości:

Zabawka Roku, Nagroda Rodziców to marka znana w Polsce i pomału rozpoznawalna za granicą. Jury przyznaje w nim znak jakości Zabawka Roku i Nagroda Rodziców. QUIZ Wydawnictwa AKSJOMAT otrzymał w 2019 roku wyróżnienie w tym prestiżowym konkursie w kategorii: zabawka przedszkolna. Ten znak mówi sam za siebie.

Tak więc od dzisiaj jestem posiadaczką dwóch Magicznych QUIZ-ów:


Magiczny QUIZ Język angielski – przewidziany do sprezentowania Julianowi przez Świętego Mikołaja

oraz

Magiczny QUIZ Przyroda – dla mojego małego odkrywcy Mikołaja.

Tym sposobem udało mi się znaleźć odpowiedni prezent dla chłopaków za mniej niż 20 zł (na stronie wydawnictwa trwa promocja -20% TUTAJ). Na opakowaniu dopatrzyłam się również znaku „Polski Produkt” – to by tłumaczyło poziom jakości znacznie przewyższający zalewającą nas chińszczyznę.

Dodatkowo mogę podpowiedzieć tym szukającym inspiracji, że te dwa QUIZY, które ja posiadam nie są jedyne.

W ofercie znajdziecie:

 • Magiczny quiz. Dodaję i odejmuję do 100.
 • Magiczny Quiz. Tabliczka mnożenia.
 • Magiczny quiz. Zwierzęta.
 • Magiczny quiz. Ziemia.
 • Magiczny quiz. Przyroda.
 • Magiczny quiz. Język angielski.

Podpowiem wam jeszcze, że te Magiczne Quizy przeznaczone są dla dzieci od 7 roku życia. Przejrzałam ich zawartość i wiem, że chłopcy będą potrzebowali początkowo małego wsparcia, chociażby przy czytaniu pytań, jednak poradzą sobie z pytaniami, ponieważ jest to tematyka, którą interesują się ponad podstawą programową, dlatego quiz na niższym poziomie mógłby ich nudzić. Przy wyborze prezentu kierujcie się tym, co wiecie o swoich dzieciach. Jeśli interesują się czymś wyjątkowo mocno wybierzcie QUIZ tematyczny – naprawdę może go ogarnąć nawet 5 latek, jeśli będzie zgodny z jego zainteresowaniami dostarczy mu wiele frajdy i nowej wiedzy. Chodzi o to, że wówczas poziom trudności nie zniechęci dziecka, a zmotywuje do pogłębiania wybranego zakresu wiedzy. Jeśli wasze dzieci jeszcze nie wybrały kierunku swoich zainteresowań i ciekawi je wiedza sama w sobie, to ich naturalną ciekawość świata pomogą rozwinąć Magiczne QUIZ –y dedykowane odpowiedniej grupie wiekowej, dostępne w wariantach:

 • Magiczny QUIZ 3 – 4 Różowy lub Fioletowy
 • Magiczny QUIZ 4 – 5 Zielony lub Niebieski
 • Magiczny QUIZ 5 – 6 Czerwony lub Pomarańczowy
 • Magiczny QUIZ 4+
 • Magiczny QUIZ 5+

Także jak widzicie jest zastępstwo dla „Słodyczowych Mikołajek” w zakresie do 20 zł. Sądzę, że pośród bogatej oferty, świetnych jakościowo Magicznych QUIZ –ów wydawnictwa AKSJOMAT znajdziecie ten odpowiedni dla waszego dziecka.