Październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa.

W latach 80. XX w. National Down Syndrome Societty z USA ustanowiło październik miesiącem budowania świadomości o zespole Downa. „It’s not about celebrating disablities, it’s about celebrating abilities” („Nie chodzi o celebrowanie niepełnosprawności, a o celebrowanie możliwości”).

Nazwa zespół Downa pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa. Obecność dodatkowego chromosomu 21 wpływa na wygląd zewnętrzny dziecka, dlatego możemy zaobserwować charakterystyczne skośne ustawienie szpar powiekowych, spłaszczoną potylicę, nisko osadzone uszy czy też mały nos o płaskiej nasadzie i szerokim grzbiecie. Trisomia 21 jest również przyczyną niepełnosprawności intelektualnej, wad postawy jak również wielu innych problemów zdrowotnych.

Oswój swój strach.

Każda z osób urodzona z zespołem Downa (1:600 urodzonych dzieci), jest inna. W końcu tak jak każde dziecko dziedziczy cechy swoich rodziców. Zespół Downa nie jest chorobą, którą można się zarazić, jest to zespół wad genetycznych. Osoby dotknięte tym zespołem potrzebują więcej cierpliwości, pracy i czasu, aby osiągnąć swoje cele. Mają jednak, tak jak każdy z nas – swoje zainteresowania, potrzeby i temperament.

Czy wiesz, że…

Pamiętajmy więc, by akceptować osoby z zespołem Downa, a przede wszystkim uczyć akceptacji i szacunku swoje dzieci.

Pisząc o dzieciach (swoich lub podopiecznych), o tym ile mogą osiągnąć kiedy dostaną szansę na rozwój warto dodawać
#DownSyndromeAwarenessMonth

Im więcej się dowiemy, tym łatwiej zaakceptujemy.
Nie oceniajmy, a doceniajmy.

 Foto: Designed by Freepick