Czy trzeba być bezradnym wobec kłótni rodzeństwa?

Złość i kłótnie w rodzeństwie to nadal temat, który najbardziej spędza sen z powiek rodzicom. Trudne emocje towarzyszą nam od zawsze. O ile na wybuch radości nikt nie reaguje negatywnie, o tyle wybuch złości to już inna sprawa, a przecież złość jest nam również potrzebna.

Jak radzić sobie ze złością u dziecka? Każdy chciałby znaleźć złoty środek na złość u dziecka. Próbujemy wytępić tą trudną emocję niczym chwasty z ogródka, a ona wraca i to często coraz silniejsza. Czy to wszystko aby nie walka z wiatrakami? A może wystarczy podejść do tematu z innym nastawieniem?

Złość jest emocją, która jest nam w życiu potrzebna. To dzięki niej organizm sygnalizuje nam, że coś mu nie odpowiada. Nie chcemy mieć przecież dziecka, które ignorując własną złość i frustrację jako dorosły zaczyna godzić się na każde, nawet niewłaściwe traktowanie.

Zacznijmy więc od zmiany nastawienia. Ustaliliśmy, że złość jest potrzebna. Ale co w sytuacji kiedy wywołuje ona kłótnie, albo wręcz bójki między rodzeństwem?

Dorosłym ciężko idzie opanowanie tak trudnej emocji jaką jest złość. Ciężko więc wymagać od dziecka, aby radziło sobie z nią bezproblemowo. Oswajanie emocji należy zacząć od jej zrozumienia: skąd się bierze, jak się objawia i w końcu jak sobie z nią radzić.

Doskonałym narzędziem pomagającym podjęć pracę nad oswajaniem złości, a także kłótni w rodzeństwie jest list od Tinki lub Florka oferowany przez firmę Jagodowy Stempel.

Często spotykam się z opinią rodziców, którzy żalą się, że mówią, tłumaczą, proszą, a dziecko i tak nie słucha. Zwracam wówczas uwagę, że jako rodzice mamy już opracowany „schemat” rozmowy z dzieckiem. Używamy tych samych argumentów, które być może w proponowanej przez nas formie nie są akceptowane przez dziecko. Często również z braku sił, pomysłów lub ze zwyczajnej bezradności sięgamy po najgorsze z możliwych narzędzi – krzyk.

Listy oferują oderwanie się od bieżących spraw, podejście do nich na „zimno”. Całe narzędzie składa się z opowieści ułożonej w formie listu. Tłumaczy ono przystępnym dla dzieci językiem: czym jest złość, dlaczego się złościmy, dlaczego rodzeństwo potrafi nas tak mocno zdenerwować, ale co najważniejsze pomaga znaleźć sposób na porozumienie. Znajdziemy tam opis sytuacji, w której rodzeństwo zauważa jak ważna jest cierpliwość, empatia, umiejętność słuchania i zrozumienia oraz informację, że na wybuch złości składa się wiele czynników. Co ważniejsze te czynniki można rozpoznawać i odpowiednio reagować wcześniej. Dzieci dowiedzą się również, że wybuch może zdarzyć się każdemu, ale konieczne jest wzięcie za to odpowiedzialności i przeproszenie drugiej strony.

Dodatkowo Jagodowy Stempel do listu o złości i kłótni w rodzeństwie dołącza również rysunkową mandalę – kolorowankę relaksacyjną do samodzielnego wycięcia i stworzenia zawieszki oraz śnieżynkę self-reg – to narzędzie do uspokajania, samoregulacji, czyli narzędzia pomagające odzyskać równowagę, uczące opanowania tak trudnej emocji jaką jest złość.

W sytuacjach kryzysowych, w których, jako rodzice doskonale wiemy skąd się biorą kłótnie między rodzeństwem (np. zazdrość, poczucie gorszego traktowania, walka o uwagę rodzica itp.) Drużyna Jagodowego Stempla, chcąc jeszcze lepiej spersonalizować proponowane narzędzie, daje możliwość konsultacji z Trenerem Rodzicielskim. Dzięki takim konsultacjom możliwe jest stworzenie unikatowego Postscriptum, w którym zawrzemy dodatkowe rady lub słowa wsparcia dla dziecka.

Całe narzędzie pracy nad złością i budowaniem porozumienia między rodzeństwem jest dzięki temu dopasowane do indywidualnych potrzeb rodzica. Dzięki dodatkowemu wsparciu daje możliwość znalezienia punktu zapalnego prowadzącego do kłótni w rodzeństwie i wyeliminowaniu go.

Praca nad emocjami to ciężka sprawa, ale z odpowiednimi narzędziami i wsparciem staje się łatwiejsza i bardziej efektywna.

Jeśli macie problem ze złością własnego dziecka, albo męczą was kłótnie między rodzeństwem możecie wypróbować List o złości Jagodowego Stempla, zamawiając go z 30% zniżką.

Kod Rodzicielstwo_30 działa na cały asortyment. Jeżeli więc zdecydujecie się na subskrypcję otrzymacie zniżkę w wysokości 30% na każdy list supskrypcyjny – tak długo jak będziecie chcieli korzystać z subskrypcji. Sprawdźcie całą ofertę Jagodowego Stempla : Kolekcje – Jagodowy Stempel