Poczucie własnej wartości – wprowadzenie

Budowanie poczucia własnej wartości u dziecka jest jednym z najważniejszych elementów rodzicielstwa relacyjnego. Skoro zmierzamy do tego, żeby dziecko jak najlepiej radziło sobie we współczesnym świecie, trzeba zbudować mu solidny fundament. Małe dzieci chłoną wszystko jak gąbka, często mówi się, że są jak biała kartka, którą zapisujemy swoimi zasadami, hierarchią wartości oraz rzeczami, które są dla nas ważne. Nic w tym dziwnego, w końcu chcemy przekazać dziecku jak najwięcej rzeczy, które nam pomagają w życiu i które nas definiują. No właśnie, tylko, że to wszystko jest nasze, a co zrobić, żeby odnaleźć wartości istotne dla naszego dziecka?

Jestem mamą przedszkolaków i pewnie jak wielu rodziców obawiam się mitycznego buntu nastolatka. Wiem jednak, że to etap, w którym dziecko próbuje zdefiniować siebie. Jest on bardzo potrzebny, co nie zmienia faktu, że wolałabym przejść go jak najłagodniej. Nastolatek próbuje odnaleźć siebie – siła, z jaką nas to uderzy zależy od tego, jak bardzo jest pogubiony we własnych wartościach. Bardzo kocham moje dzieci, ale chciałabym, żeby pamiętały o tym, iż są odrębną, samo myślącą jednostką – zdolną do samodzielnego podejmowania decyzji, za które należy brać własną odpowiedzialność.

Czy poczucie własnej wartości różni się czymś od pewności siebie?

Te dwa terminy niestety błędnie używane są zamiennie. Różnią się jednak zasadniczo. W olbrzymim skrócie: poczucie własnej wartości – to własna wiedza o tym, kim jesteśmy. Osoba o dobrze rozwiniętym poczuciu własnej wartości czuje się dobrze ze sobą. Tacy ludzie bardzo rzadko cierpią na brak pewności siebie.

Z kolei wiara w siebie jest wiedzą o tym, do czego jesteśmy zdolni, co potrafimy zrobić, jakie cele jesteśmy w stanie osiągnąć.

Te dwa pojęcia są odrębne jednak trwale ze sobą połączone.

To wszystko nie jest jednak takie proste. Skoro osoba z dużym poczuciem własnej wartości zazwyczaj jest również osobą pewną siebie, to czy osoba pewna siebie ma zdrowe poczucie własnej wartości? Niestety to jak z prostokątem i kwadratem – każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie wszystkie prostokąty mogą być kwadratami.

Chcąc dać dziecku możliwość zdrowych reakcji na wszelkiego rodzaju porażki, umiejętność nawiązywania relacji z rówieśnikami, czy w dalszym życiu z rodziną, przełożonymi, znajomymi, partnerami itd. musimy zadbać o zbudowanie stabilnego poczucia własnej wartości.

To nie jest łatwe zadanie, a wpływ na wszelkiego rodzaju zaburzenia równowagi ma olbrzymia ilość czynników. My – rodzice, też jesteśmy ludźmi, jedni z bardziej rozwiniętym poczuciem własnej wartości inni z mniejszym, ale kochamy nasze dzieci i możemy zadbać o to, żeby im żyło się łatwiej.

Dlatego, powstanie cykl pomagający i wspierający rodziców w tym zadaniu. Artykuły umieszczane w kategorii „Poczucie własnej wartości”, nie będą zawierały instrukcji – każde dziecko jest inne i należy o tym pamiętać. Jednak znajdziecie w nich mnóstwo sytuacji codziennych, reakcji prawidłowych i tych niekoniecznie właściwych, konsekwencji, jakie mogą wywołać oraz będziecie mogli zainspirować się wskazówkami tak, aby wasze dzieci dostały to co najlepsze – zdrowe, silne poczucie własnej wartości.

C.D.N….

 

 

K.W.

Fan Page – Facebook – Rodzicielstwo Relacyjne